Přirozené Zlepšení Zraku

Jak číst a nezkazit si oči?

Hlavním klíčem je uspořádání místa pro čtení. Budeme diskutovat o různých aspektech “čítárny”.

OSVĚTLENÍ
Při čtení je důležité, aby byla místnost dobře osvětlena přirozeným i umělým světlem. V místnosti by měla být alespoň dvě bodová světla: jedno s tlumeným světlem pro osvětlení celé místnosti a jedno s jasnějším světlem pro místo, kde čtete.

Pokud píšete, mělo by být bodové světlo nasměrováno tak, aby vaše ruka nevrhala stín. Vzhledem ke kvalitě umělého světla je stále obtížnější sehnat halogenové nebo žárovkové žárovky. Další nejlepší jsou žlutá LED světla, protože bílá světla mohou být agresivní.

Pokud je to možné, bylo by ještě lepší mít stmívatelné světlo, aby se intenzita světla v noci snížila. A konečně, pro čtení je nejlepší vyhnout se zářivkám, protože mohou být pro oči velmi únavné.

ORGANIZACE PROSTORU
Při zařizování prostoru pro čtení je třeba zohlednit orientaci přirozeného světla. V ideálním případě by okno mělo být umístěno na jedné straně, aby nedocházelo k odrazům, které by mohly rušit při čtení. Feng-šuej doporučuje, aby za čtenářem byla stěna, která mu dodá pocit bezpečí. To také znamená, že zbytek místnosti je vepředu, což vám umožní odvrátit zrak při přestávkách.

SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA
Klíčem k pohodlnému sezení u stolu je správné držení těla. Ergonomické houpací židle jsou vynikající pro udržení rovných zad a trochu pohybu. Dobrou podporu rovnováhy a zádových svalů poskytují také skákací míče. Pokud se rozhodnete sedět na židli s opěradlem, je důležité sedět správně: úplně vzadu, s bederní opěrkou, abyste se vyhnuli únavě, kolena v pravém úhlu a chodidla rovně na podlaze nebo na opěrce. Ruce by měly být opřeny o stůl v normální výšce. Pro čtení by měla být kniha nebo stojan na čtení opatřeny opěrkou, aby byly ve výši očí a středem mírně dolů. Doporučená vzdálenost je přibližně dvě rozpětí od lokte.

ČTECÍ ZAŘÍZENÍ
Tištěný formát je nejlepší, protože poskytuje výhodu pro oči a zrak, stejně jako možnost podtrhávání a vytváření poznámek. Alternativou je e-reader.

Další možností je televize, protože ji lze připojit kabelem k počítači nebo jinému zařízení a poskytuje různé čtecí vzdálenosti. Nejnovějšími zařízeními jsou počítač, tablet a mobilní telefon. Ty jsou sice menší, ale obecně mají špatnou polohu pro čtení a špatné návyky při prohlížení, zejména při prohlížení ve tmě – tomu se vzhněte! Naproti tomu při čtení na obrazovce počítače je obvykle k dispozici dobrá židle a dobré osvětlení.

UVOLNĚNÍ OČÍ
Než se pustíte do čtení, doporučuji vám provést „Palming“ jednoduché cvičení na uvolnění oči. Pokud ho ještě neznáte můžete se dozvědět jak se provádí v eBooku „11 nejúčinnějších triků na zlepšení zraku aneb JAK SE ZBAVIT BRÝLÍ NAVŽDY“. Tento eBook je zdarma ke stažení zde.

PRAVIDELNÉ PŘESTÁVKY
Nezapomeňte dělat pravidelné přestávky! Odvraťte alespoň na 20 sekund zrak a zakoukejte se do dálky – nejlépe z otevřeného okna. Mějte uvolněné oči a zhluboka dýchejte.

Po dokončení čtení doporučuji znova provést „palming“ na uvolnění očí.

 

Pěkné čtení!

 

Upozornění! Tento článek obsahuje užitečné informace pro vzdělávací účely. V žádném případě nediagnostikuje ani nenahrazuje lékařské ošetření a není náhradou za radu nebo péči kvalifikovaného zdravotníka. Poraďte se se svým očním lékařem v případě pochybností.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *